Najlepsze oferty stockowe ze 150 krajów

Ponad 75 tyś. zadowolonych użytkowników

Oferty tańsze nawet o 90% ceny wyjściowej

Bezpośredni kontakt do sprzedawców i hurtowników

Incoterms, czyli Międzynarodowe Reguły Handlu

Incoterms, czyli Międzynarodowe Reguły Handlu

W niejednej ofercie hurtowej spotkałeś się z zapewne ze skrótami, których rozwinięcie może sprawiać pewne trudności. Pojawiają się szczególnie przy podawaniu cen i lokalizacji produktów. Najczęściej, są to warunki sprzedaży, po angielsku nazywane "incoterms", i wskazują zakres odpowiedzialności kupującego i sprzedającego za towar. Dodatkowo, wskazują również koszty związane z logistyką, oraz to, kto je będzie ponosił. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie dla najpopularniejszych z nich:

  • EXW (Ex Works) - najczęściej z podaną nazwą kraju lub miasta, np. EXW Polska, EXW Wrocław. Oznacza to, że na sprzedającym spoczywa jedynie obowiązek dostarczenia do ustalonego punktu, lub przygotowania towaru do podjęcia go przez kupującego. Sprzedający nie musi już zrobić nic innego - wszystkie pozostałe kwestie leżą w gestii kupującego.
  • FOB (Free On Board) - najczęściej z podaną nazwą portu, np. FOB Shanghai; sprzedający odpowiada za dostarczenie i załadunek towaru na statek. Od tego momentu, cała odpowiedzialność za towar spoczywa na kupującym.
  • CIF (Cost, Insurance and Freight) - sprzedający odpowiada za koszt dostarczenia towaru, załadunku, oraz opłacenie ubezpieczenia towaru w podstawowym zakresie.
  • CIP (Carriage and Insurance Paid to) - odpowiednik CIF w transporcie innym niż wodny.
  • Loco - termin stosowany głównie w Polsce i krajach sąsiednich, o znaczeniu bardzo bliskim EXW; sprzedawca odpowiada za dostarczenie towaru do miejsca wydania (najczęściej będzie nim jego własny magazyn), oraz przygotowanie towaru do transportu. Wszystkie pozostałe kwestie, jak załadunek, transport czy ubezpieczenie leżą w gestii kupującego.
  • Franco - Sprzedawca odpowiada za dostarczenie towaru do ustalonego z kupującym miejsca przeznaczenia (magazyn kupującego, adres sklepu itp.).

Autor:

Merkandi

Bezpłatny NEWSLETTER

Codzienne powiadomienia o nowych produktach i nowościach w serwisie Merkandi.

Zapisująć się na nasz newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych.